O papillonech

O plemeni

Papillon

Papillon

Bastien Hroznový květ mnohonásobný šampion
Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je malý kontinentální španěl - papillon - zařazen do skupiny 9 - Společenští a doprovodní psi, sekce 9 - kontinentální trpasličí španělé. Má souměrné tělo, mírně obdélníkového tvaru, široký hrudník a mírně vtažené břicho, hlavu s jemným štíhlým čumákem a velkýma hnědýma očima, které ale nejsou vypoulené. Ocas má vysoko posazený a osrstěný. Jeho tělo je jen o něco málo delší než jeho výška, která je většinou okolo 28 cm. Plemeno se podle hmotnosti rozděluje do dvou kategorií. První katergorie zahrnuje jedince jejichž hmotnost je menší než 2,5 kg. Do druhé kategorie patří feny od 2,5 kg až 5 kg a psi od 2,5 kg do 4,5 kg.

Své jméno získal podle charakteristických uší připomínající křídla motýla. Podle nich se také rozděluje na dva druhy: papillon - má uši vzpřímené, široce rozevřené, směřující do stran; phaléne (můra) - má uši převislé. Obě varianty je mají porostlé jemnou dlouhou srstí. Malý kontinentální španěl se může pochlubit nádhernou, dlouhou, lesklou srstí, o něco delší na krku, kde mu vytváří límec a náprsenku, na zadních končetinách kalhotky. Papillon má lesklou, bohatou, vlnitou srst, která není při dotyku příliš měkká. Někteří psi mají srst 7,5 cm dlouhou a pramínky na ocasu mohou být až 15 cm dlouhé. Na krku je srst delší a vytváří límec a náprsenku, na zadní straně stehen vytváří srst bohaté „kalhotky“. Údržba jeho dlouhé srsti není příliš náročná. Papillona stačí česat 1 - 2x týdně, pokud právě nelíná.

Povaha

Papillon je ideální společenský pes, který je velice vázán na své pány. Má živou, zvídavou povahu a je to velmi dobrý hlídač. Je citlivý, mazlivý a špatně snáší samotu. Papillon je velmi inteligentní, učenlivý a snadno vycvičitelný. Dobře se snáší s dětmi i dalšími psy. Je jemný a sebevědomý, nemá rád hrubé zacházení. Zbytečně neštěká, nekouše a neničí nic kolem sebe. Velice dobře reaguje na pozitivní podněty. Má veselou a hravou povahu, rychle si získá lásku všech okolo. Papillon je přizpůsobivý pes, vyhovovat může jak aktivnímu majiteli, dětem tak seniorovi. Má rád pohyb, ale rád si i zalenoší. Je oddaný své rodině. Svou povahou je vhodný pro agility i canisterapii. Průměrná délka jeho života je 13 - 15 let.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one